Login

Jaký byl pro české ploutvaře rok 2013 ? Na mezinárodní scéně ….

Mistrovství světa v plavání s ploutvemi v rámci CMAS GAMES pořádala ruská Kazaň a ČR se dočkala historického titulu mistra světa v plavání s ploutvemi. Historicky první zlatou medaili v bazénové disciplíně mužů vyplaval na 50 Bifins Jakub Jarolím z Laguny Nový Jičín v českém rekordu 19,08.

Ke zlaté medaili přidal bronz na dvojnásobné trati a do finále se kvalifikoval na 50 RP,kde skončil mladý talent sedmý. Úspěšný krok do  finále udělala také specialistka na dlouhé tratě Zuzana Svozilová. Olomoucká ploutvařka na 800 PP v bazénovém finále skončila na 800 PP pátá, na 1500 PP šestá, na otevřené vodě vybojovala na 6 km sedmé místo, poté bohužel pro zranění odstoupila ze své disciplíny na 20 km DPP.

Na šampionátu v Rusku dále úspěšně representovali olomoucké ploutvařky Barbora Sládečková a Markéta Svozilová, Beáta Polišenská ze Zlína,  ploutvař Ždáru Jan Tesař, Prahy Josef Cimburek i novojičínský Petr Španihel pod vedením trenérů Simony Klapcové a Zbyňka Svozila.

Jedinou účastnicí z České republiky v plavání s ploutvemi na Světových hrách 2013 v Kolumbijském CALI byla olomoucká Zuzana Svozilová. Studentka FTK UP Olomouc se rozhodně neztratila! Už jen nominace světové potápěčské federace CMAS byla příjemným překvapením, neboť program světových her je omezený jen na čtyři disciplíny do400 m a jen pro 12 nejlepších  plavců ze světových tabulek a posledního mistrovství světa. Zuzana je specialistkou na delší  tratě a tak její dvojnásobná účast ve finálové osmičce byla senzací a splněným úkolem. Závod se odehrál 27. 7. 2013. Na 400 PP v rozplavbách svůj vlastní rekord překonala o 1,5 sekundy a časem 3:24,72 a postupovala z původního nominovaného posledního 12. času jako první do finále! Ve finále svůj rekordní čas ještě výrazně zlepšila na 3:22,75 a vybojovala konečné čtvrté místo, když  porazila i čínskou aktuální světovou rekordmanku Liu Jiao. Zvítězila ruská šampionka Kravchuk  před Ukrajinkou Trofymez a korejkou Kim Bo Kyung.

Na závodech se projevilo to, že měla klid a čas a mohla se na rozdíl od mistrovství republiky na jedinou disciplínu řádně koncentrovat. Dalším pozitivním faktorem byla pětidenní aklimatizace na  místě závodu. Zlepšení,které předvedla Zuzana ve finále, nepředpokládal ani její trenér Zbyněk Svozil,jenž ji do Cali doprovázel. Atmosféra světových her si nezadala s atmosférou olympijských her. Nadšený dav 5 tisíc diváků ve vyprodaném otevřeném plaveckém bazénu vydatně povzbuzoval všechny účastníky závodu a „malý olympiáda“ splnila své poslání.