Login

MČR v orientačním potápění 2020

O víkendu 15. - 16.8.2020 se v Liberci uskutečnilo mistrovství České republiky v orientačním potápění.

Závodů se zúčastnili závodníci ze sedmi českých a jednoho maďarského klubu, kterým jsme pozváním oplatili stejnou laskavost, kdy část reprezentace byla v červenci na jejich závodech.

Na programu byly tři disciplíny během dvou dnů, v sobotu mistrovský závod v disciplíně tyče, poté vložený závod paralelu a během nedělního dopoledne již sedmý ročník memoriálu Pepy Kurhajce.

V ženském závodě tyčí se dařilo domácím závodnicím Domče Benešové a Zuzce Dvořákové, které obsadily první a druhé místo, Domča zároveň zvítězila v kategorii juniorek. Třetí v celkovém pořadí žen doplavala Katalin Hathazi z Maďarska, v redukovaném pořadí (pouze ČR) se na třetím místě umístila Barča Svobodová z Laguny Nový Jičín. V juniorkách na druhém místě skončila právě Barča Svobodová a na třetím místě Lucka Kopecká z Modré hvězdy Praha.

V kategorii mužů se o velké drama postarali závodníci ze závěru startovní listiny. Nejprve Peter Balasz z Amphory Budapešť zaplaval výborný čas 5:42, chvíli po něm v totožném čase dosáhl páté tyče Martin Šmejkal z Prahy. Jako poslední do závodu nastupoval Kuba Němeček z Aqua klubu Liberec a přes drobné zaváhání na poslední tyči dokázal zvítězit v čase 5:39. V pořadí mistrovství ČR se na třetím místě umístil Kuba Valníček z Liberce. Juniorskou kategorii vyhrál Matěj Novotný z Tábora, na druhém a třetím místě se umístili sourozenci Pilní z Prahy. Úspěšnější byl starší Lukáš, Tomáš získal bronz.

Odpolední vložený závod paralelu byl nasazován do vyřazovacího pavouka podle výsledků dopoledních závodů. V mužích zvítězil jeden z favoritů, a to Martin Šmejkal, kdy v semifinále vyřadil Petera Balasze a ve finále porazil Kubu Valníčka.

V ženské kategorii překvapivě vypadla v prvním kole největší favoritka Zuzka Dvořáková, protože minula cílovou branku. Jejího zaváhání využila Katalin Hathazi a ve finále porazila Domču Benešovou, na třetím místě skončila Lucie Kopecká.

Nedělní závod, který se plave na počest libereckého trenéra Pepy Kurhajce, je mírně upravená disciplína EONK, kde závodník na startu dostane mapu a teprve pod vodou si musí sám z mapy odečíst kurz a metry k orientačnímu bodu. Tento závod vznikl v roce 2013, kdy se čtveřice závodníků domluvila, že si zpestří odpolední trénink měřeným závodem. Letos poprvé se memoriálu zúčastnili i závodníci ze zahraničí.

V ženské kategorii získala své již druhé vítězství v tomto memoriálu Barča Svobodová, druhá skončila Eliška Šimůnková z Prahy a třetí Zuzka Dvořáková. V mužích se udělovaly dvě třetí místa, kde se se shodným časem umístili Kuba Němeček a Lukáš Silný, rychlejší byli Kuba Valníček a své první vítězství získal Martin Šmejkal. Martin se vítězstvím dostal i do čela průběžného pořadí českého poháru. Muže čeká během posledního závodu na Mělicích o celkové vítězství velký a napínavý souboj. V ženách vede favoritka Zuzka Dvořáková a její obhajobu může málokdo ohrozit.