MS juniorů v podvodním ragby

MS  juniorů v podvodním ragby

Česká republika nesměla chybět!

Historicky první juniorské mistrovství světa v podvodním ragby se konalo v německém Oberhausenu. Juniorská základna České republiky není tak široká. I přesto byl postaven tým, který jel hájit naše barvy a ukázat, že i v České republice hrajeme dobré podvodní ragby.

Naším hlavním cílem bylo zprostředkovat našim juniorům možnost být u toho, seznámit se s ragby, tak jak se hraje ve světě a umožnit jim sesbírat velmi cenné zkušenosti,“ konstatuje prvotní impuls naší účasti trenér juniorů Zdeněk Kamiš.

Juniorské reprezentační týmy z 8 států byly složeny z hráčů a hráček narozených v letech 1998 – 2003 (15 let- 20 let). Věkový průměr českého týmu byl na spodní hranici (16 let). České barvy hájilo celkem 9 hráčů, z toho 3 dívky.

Naši junioři poprvé hráli v hracím čase 2x 15 minut čistého času, což ve finále je cca 40 minut ve vodě.  Doposud byli zvyklí na svých 2x 10 minut hrubého času a ještě nebyli v plné sestavě. Myslím, že jim to dalo dost zabrat,“ usmívá se co-trenérka Nina Mocová.

Největší odměnou pro trenéry byly ve finále pozitivní reakce komentátorů, zástupců CMAS a ostatních týmů, kteří velmi kvitovali účast českého týmu.  I přestože umístění nedopadlo, v závěrečném ceremoniálu všechny týmy českým ragbistům a ragbistkám vyjádřili svůj respekt dlouhým potleskem.

Díky finanční podpoře Svazu potápěčů České republiky má nyní sportovní disciplína podvodního ragby plně vybavený juniorský tým, který sílí a nabírá zkušenosti pro reprezentaci na dalších mezinárodních soutěžích.

Účast na Mistrovství světa dala našim juniorům hodně. I my jako trenéři jsme viděli, kam se podvodní ragby nově posunulo. Zapracovat na našich výkonech, zlepšit některé z našich „skills“, to je pro nás teď klíčový úkol číslo jedna,“ ukončuje hodnocení naší účasti Zdeněk Kamiš.

Komise CMAS pro podvodní ragby pracuje na zavedení stálého systému pořádání juniorských soutěží jako Mistrovství světa a Mistrovství Evropy. Pro zajištění kontinuity a udržení juniorů u tohoto sportu, je toto nezbytnou podmínkou.

Podvodní ragby je  jediným 3D kolektivním sportem na světě.  Svůj tým musíte dobře znát, protože pod vodou si toho moc neřeknete. Musíte se umět spolehnout na svého spoluhráče a věřit, že vás v tom pod vodou nenechá.  Je to fyzicky náročné, celý tým od brankáře po útočníka spolu musí pod vodou koordinovat.  Skórovat pak může každý!