Historie PAF Tachov

Bylo to v roce 1979. Z ničeho nic, jen tak, jak se to někdy stává, tu byla. Vynořila se z hladiny, pohodila hlavou, potěžkala svoje bujará ňadra a  vykročila do života. Dostala jméno Čochtanka. A protože se narodila v Tachově, tak Tachovská Čochtanka. V den jejích narozenin, tj. předposlední květnový víkend, se od té doby koná mezinárodní potápěčský festival PAF. Začínal skromně - jen s 19ti 8 mm a 16 mm filmy. K filmům se přidaly fotografie. Nejdříve soutěžily mezi sebou jednotlivé kluby, od r. 1983 pak  jednotliví autoři. V roce 1990 se nesoutěžně objevily diapásma a diapozitivy, aby v následujícím ročníku už "jely" naplno. Pomalu se vytrácely filmy 16 mm, po nich i 8 mm. Nahradily je videosnímky s velkoplošnou videoprojekcí. K  soutěžním pracím přibyla burza potápěčských potřeb, od roku 1991 prodejní výstava potápěčských firem. PAF byl od samého začátku soutěžní. Do roku 1994  práce hodnotili pouze diváci, dnes tak činí i dvě odborné poroty. Festival rozšiřoval nejen svou obsahovou stránku. Rostl v mnoha směrech i  početně. V roce 1979 se promítalo 19 filmů, v roce 1985 již 25. V roce 1984  obeslalo soutěž 18 fotografů, v roce 1987 se 61 autorů pochlubilo 216 obrázky. Rubrika "stát" na výsledkové listině získala na mnohobarevnosti. Za těch 20  let v ní najdeme: Austrálii, Belgii, Egypt, Estonsko, Finsko, Francii, Holandsko, Itálii, Jugoslávii, Kanadu, Kanadu, Kazachstán, Litvu, Maďarsko, Mauritius, Německo, Nový Zéland, Polsko, Rakousko, Rusko, Španělsko, Švýcarsko, Tunisko, Turecko, Ukrajinu, USA, Velkou Británii a pochopitelně Českou republiku a Slovensko. PAF se stal opravdu mezinárodní akcí. Proto se  také pořádá pod záštitou světové potápěčské federace CMAS.

Nevíme, zda potápěči jezdí do Tachova kvůli zajímavým proporcím Čochtanky (je symbolem i cenou), nebo kvůli neformální a srdečné atmosféře, která je  průvodním jevem festivalu. Také to není důležité. Důležité je, že z jednodenní akce se stala akce čtyřdenní, že je vždy co nabídnout, co hodnotit, o čem povídat.

PAF se může zúčastnit každý tvůrce, kolektiv či klub, jehož dílo pojednává jakoukoli formou o sportovním potápění, fauně a flóře pod vodou a o ochraně vodního prostředí. Cílem je dát možnost prezentovat výsledky práce potápěčů různou formou, především uměleckou. Tak se psalo v propozicích v roce 1979 a  platí to stále.

Bude společným svátkem obdivovatelů podvodního světa.

Marie Mirtlová

Soutěžní kategorie