Světový pohár CMAS 2015 v plavání s ploutvemi

Článek a foto ze světového poháru CMAS 2015 v plavání s ploutvemi v maďarském Egeru, kde plavci SPČR vybojovali 19 medailí. Nejvíce se dařilo plavcům  SPMS z Laguny Nový Jičín, kteří vybojovali 12 medailí.

Foto:

Publikováno: 8.3.2015

Čeští ploutvaři nastoupili do desátého ročníku kolotoče Světového poháru CMAS 2015 v plavání s ploutvemi  v Egeru.  První kolumbijské kolo SP jim bylo finančně zapovězeno,  ve druhém kole  27.2.-1.3.2015  v Maďarsku se ukázali v plné síle.  Trojice  seniorů  Jakub Jarolím,  Martin Mazáč, Barbora Sládečková  a junioři Klára Křepelková, Lukáš Fojtík, Petr Podhorný a Gabriela Horáková  lovili pohárové medaile z egerského padesátimetrového bazénu v konkurenci 313 ploutvařů ze tří kontinentů. Ve světové konkurenci  vyplavali  čeští representanti  19 medailí:  3 zlaté, 10 stříbrných a 6 bronzových.

O medaile jednotlivců  SP 2015 se postarali:

Mistr Evropy  a světový rekordman Jakub Jarolím  triumfoval ve své disciplíně 100 Bifins. Do posledních metrů stovky kraulem v krátkých ploutvích  bojoval s rekordním časem, bohužel cílová stěna pro rekord byla daleko, zlatou medaili  za čas 42,87 si na svůj účet připsal.  Novojičinský závodník nastoupil také na dvojnásobné trati (200 BF)  v níž vyplaval stříbro, stejně jako ve sprintu pod vodou, kde jej v monoploutvi přeplaval v posledních metrech řecký representant Loukas Kratzopoulos.

S řeckým sprintérem plaval v disciplínách na hladině 50,100 PP také Martin Mazáč. Novojičínský ploutvař v nich vyplaval stříbro, bronz a poté se  představil také v Bifinách  na 50 metrů, kde  získal druhou stříbrnou medaili.  Úvod sprintérské sezóny má  Mazáč v konkurenci světové špičky za sebou, stejně jako další z medailistů reprezentující Nový Jičín, dvojnásobná juniorská mistryně světa Klára Křepelková. Ta si přivezla zlato ze „své“ disciplíny 100 RP s přístrojem, když jako jediná juniorka plavala pod  hranici čtyřiceti vteřin. Na polovičních tratích na hladině 50 PP i pod vodu 50 RP získala stříbrné medaile a připsala si první bodíky do celoroční soutěže jednotlivců.

Poslední z party medailistů Laguny Nový Jičín , junior Lukáš Fojtík, doplaval pro stříbrný a bronzový kov pod vodou (50 RP na nádech a 100 RP s přístrojem).

Jména olomouckých medailistek ze Světového poháru zní Gabriela Horáková a Barbora Sládečková. Obě slavily úspěch “v  bifinách“. Gabriela Horáková bojovala  nejen s juniorskou mistryní světa, ale také s vlastní nemocí, přesto se ji podařilo získat medailová stříbro na 50 metrů BF a bronz na 200 BF.

Barbora Sládečková po pěkných výkonech v monoploutvi, zaplavala nový český rekord na 50 BF 22,91, který ji vynesl stříbrnou medaili mezi ženami.

Na bednu vystoupil také mostecký závodník Petr Podhorný.  Juniorský representant zvítězil v Egeru ve sprintu na hladině 50 PP a ke  zlatu přidal stříbro na dvojnásobné trati 100 PP.

K úspěchům jednotlivců se přidaly štafetové závody na 4x100 metrů PP.

Olomoucké ženy  následovaly vítěznou Bogotu a stříbrné Kyjevské ploutvařky. Štafeta KSP Olomouc ve složení Barbora Sládečková, Beáta Polišenská, Zuzana Svozilová a Gabriela Horáková  dokázala vybojovat nejen bronzovou medaili, ale překonat český rekord na této trati (2:53,92).

Mezi muži triumfoval vítězný Kyjev s Běloruským Dosaafem, bronzovou pozici vyplavala štafeta  Laguny Nový Jičín  v jejich řadách startovali  Martin Mazáč, Lukáš Fojtík, Jiří Maňásek a Jakub Jarolím.

V juniorkách se poprvé na bronzové stupně vítězů probojovaly nadějné závodnice Mostu ve složení Karolína Žižková, Karolína Dérerová, Eliška Trollerová, Lucie Kolaříková.

Ozdobou egerské akce byl Minaret Cup,  závod na 4x50 BF  (1. ženy Olomouce, 1. muži, 2. juniorky z Nového Jičína, Jakub Jarolím 50 BF v rekordu ČR 19,06),  400 RP s přístrojem  (3. Liberecká Dominika Benešová), 1500 PP (2.Marek Páral ze Ždáru).

Na startu druhého kola  desátého ročníku SP 2015 se presentovalo 64 potápěčských klubů,  bodové vítězství druhého kola si odvezl ukrajinský Kyjev, před Lagunou Nový Jičín a ruským týmem Permskij kraj.

Svaz potápěčů České republiky representovalo na 2.kole Světového poháru CMAS 2015

9 potápěčských klubů. Medaile SP 2015:

Laguna Nový Jičín  12 (2-7-3)

KSP Olomouc 4( 0-2-2)

Uhlomost sport Most 3 (1-1-1)

Třetí kolo Světového poháru ploutvařů se koná v březnu ve španělské Barceloně.

Autor: Simona Klapcová (KVS Laguna Nový Jičín)