BPC 2022

MEZINÁRODNÍ TURNAJ V PODBODNÍM HOKEJI – BUD PIG CUP – OPĚT ROZVÍŘIL HLADINU BUDĚJCKÉHO BAZÉNU

Když jsem 5. ledna na Facebook vyvěšovala oznámení „Registration is open!!!“ nemohla jsem si nevzpomenout na jaro 2021 a 2020, kdy jsem krátce po stejném oznámení zvěstovala i fakt, že nám bohužel aktuální epidemická situace nedovolí BUD PIG CUP uspořádat a že se snad uvidíme napřesrok. Naštěstí pro nás všechny si zrovna dal Covid-19 pauzu a my tedy pokračovali v přípravách našeho turnaje. Kapacita praskala ve švech už měsíc po otevření registrace. I přes lepšící se situaci na nás ten protivný vir občas vystrčil své růžky. A to v podobě týmů, které se na poslední chvíli různě odhlašovaly, slučovaly a měnily počty hráčů, protože část z původní sestavy skolil právě Covid. Nebo v podobě restaurace, ve které jsme měli mít večeři a slavnostní vyhlášení vítězů a která zkrachovala tři týdny před turnajem. Nicméně, všechno dobře dopadlo a v sobotu 23. dubna 2022 jsme v českobudějovické plovárně mohli přivítat šestnáct týmů v „Open division“, tedy skupině pro mužské a smíšené týmy, a pět týmů v „Ladies division“. Sjely se k nám týmy ze sousedství (Polsko, Německo), ze vzdálenějších koutů Evropy (Francie, Velká Británie, Turecko) a dokonce po delší pauze i z Izraele.

Bazén byl otevřen od brzkého rána, první siréna zazněla už v půl deváté a ta poslední až krátce před sedmou večer. Celkem se na plovárně odehrálo devadesát čtyři dvanáctiminutových her. Každý tým tedy strávil ve vodě přibližně devadesát minut. Na férovost dohlíželo přímo ve vodě jedenáct zkušených rozhodčích, spolu s dvěma rozhodčími z řad hráčů týmů hrajících předchozí hru. Nutno podotknout, že z těch dvanácti ročníků, které jako ředitelka turnaje pamatuju, byl tento nejvíc nabitý emocemi. Všichni rozhodčí museli mít oči na stopkách, aby udrželi napětí v rámci pravidel fair play. Pro čtenáře podvodním hokejem „nepolíbené“ na následujícím příkladu přiblížím, co se může při této tiché, bezkontaktní hře pod vodou odehrát za drama.

Jako rozhodčí sledujete vyrovnanou a ostrou hru mezi dvěma týmy. Puk je chvíli na jedné, chvíli na druhé straně. Hráči ze sebe vydávají maximum. Jde o hodně. Snažíte se sledovat dění kolem puku a vše rychle analyzovat. Najednou vidíte, jak loket jednoho hráče, odstrčí protivníka, ten se nenechá zahanbit a úder opětuje. Pak už jen vnímáte změť končetin a strkanice doslova vyplouvá ze dna bazénu na hladinu. Stopujete hru a posíláte oba hráče na minutu ven. Kdo si začal, je v tento moment vlastně jedno, důležité bylo dát najevo, že každá hra má svá pravidla, a dát hráčům možnost zklidnit vášně. Vinen je rozhodčí