Login

Mistrovství světa 2013 a Mistrovství Evropy juniorů 2013

Podmínky pro orientační potápěče v roce 2013 měly k „ideálním“ opravdu velmi daleko. Ať již to bylo zaviněno počasím na prvních dvou závodech světového poháru, nebo povodněmi a z toho důvodu byly zrušeny některé přípravné závody a přerušena příprava na volné vodě, nebo nevhodně zvolenou lokalitou pro orientační závody v rámci „HER CMAS 2013“, které se v tomto roce konaly v ruské Kazani.

„Hry CMAS 2013“ byly uspořádány na počátku srpna 2013 v ruské Kazani. Kromě vrcholných soutěží v ostatních sportovních odvětvích, sdružených pod organizací CMAS, se v rámci těchto her konalo Mistrovství světa v orientačním potápění a současně i Mistrovství Evropy juniorů v orientačním potápění. Závody Mistrovství Evropy juniorů v orientačním potápění se v rámci her CMAS konaly vůbec poprvé. Vzhledem k finanční náročnosti účasti na MEJ v Kazani (cena za startovné, ubytování a letenky vysoce převyšovala ceny obvyklé za účast na vrcholných závodech „orientářů“ v předchozích letech) mohli se za Českou republiku zúčastnit jen 2 junioři. Finanční náročnost a problémy s dopravou sportovního vybavení závodníků neovlivnily jen naši menší účast, ale i menší účast závodníků z jiných zemí.

Závody se konaly na veslařském kanále, který však byl velmi málo vhodný pro orientační potápěče, a to hlavně kvůli velmi malé viditelnosti ve vodě. Závodníci již po prvním tréninku museli razantně upravovat svá orientační zařízení, aby vůbec viděli na kompas či dálkoměr. O viditelnosti bodů, které měli závodníci během závodu najít, se již vůbec nedalo hovořit. I přes tyto naprosto nevyhovující podmínky pro závodění získali muži ve sjíždění 1. místo a zlatou medaili. Družstvo mužů plavalo ve složení: Ondřej Černý, Ondřej Kašpar, Jakub Němeček a Jan Skružný. K této zlaté medaili přidal ještě Jakub Němeček stříbrnou medaili v disciplině Tyče. V ženách jsme příliš štěstí neměli a tak ve sjíždění skončily naše ženy 4 (Dvořáková, Vilímová, Štěpánková, Hulínská). V rámci Mistrovství Evropy juniorů 2013, které se zde konalo, získali dva naši reprezentanti – Eliška Šimůnková v disciplině Mkurz a Martin Šmejkal v disciplině Hvězda – bronzovou medaili.